1. Travel
You can opt-out at any time. Please refer to our privacy policy for contact information.

Discuss in my forum

Arizona Athletes at the 2012 Olympics

Athletes with Ties to Arizona Will Represent Us in London

By

Brady Ellison (Archery) from Glendale, AZ at the 2012 Olympic Games

Brady Ellison (Archery) from Glendale, AZ at the 2012 Olympic Games

Getty Images

Last updated: August 12, 2012 at 11 p.m. MST. This is my last update.

Here are the 2012 Olympians that are representing the United States at the games in London, and have significant ties to Arizona. They were either born here, went to high school or college in Arizona, or live in Arizona now. We wish them all a good effort and an incredible experience.

Aquatics - Representing the USA
- Clark Burckle - 200 breaststroke (University of Arizona)
- Alyssa Anderson - 800 freestyle relay (University of Arizona) - Gold Medal (Women's 4x200m Freestyle)
- Matt Grevers - 100 backstroke, 400 freestyle relay (Tucson) - Gold Medal (Men's 100m Backstroke), Gold Medal (Men's 4x100m Medley), Silver Medal (Men's 4x100m Freestyle)
- Breeja Larson - 100 breaststroke (Mountain View HS) - Gold Medal (Women's 4x100m Medley)
- Caitlin Leverenz - 200 individual medley, 400 individual medley (Sahuaro HS)- Bronze medal (Women's 200m IM)
- Nick Thoman - 100 backstroke (University of Arizona) - Silver Medal (Men's 4x100m Backstroke), Gold Medal (Men's 4x100m Medley)
Aquatics - Representing Another Country
- Takeshi Matsuda - Men's 100m Butterfly, Men's 200m Butterfly, Men's 4x100m Medley Relay (Flagstaff) for Japan - Silver Medal (Men's 4x100m Medley), Bronze Medal (Men's 200m Butterfly)
- Donald Sanford - 400 meters (Arizona State University), for Israel
- Albert Subirats - 100 butterfly (University of Arizona), for Venezuela
- Darian Townsend - 200 individual medley (University of Arizona), for South Africa
- Jean Basson - 800 freestyle relay (University of Arizona), for South Africa
- Roland Schoeman - 50 freestyle (University of Arizona, Phoenix), for South Africa
- Simon Burnett - 400 freestyle relay (University of Arizona), for Great Britain
- Nicolas Oliveira - 100 freestyle, 400 freestyle relay (University of Arizona), for Brazil
- Gal Nevo - 200 Individual Medley, 400 IM, 200 Butterfly (Arizona State University), for Israel
- Sara El Bekri - 100 Breaststroke, 200 Breaststroke, 400 IM (University of Arizona), for Morocco
- Nimrod Shapira-Bar-Or - 100 freestyle, 200 freestyle, 100 butterfly (University of Arizona), for Israel
- Riley McCormick - Diving (Arizona State University), for Canada
- Micky Benedetti - Diving (Arizona State University), for Italy
- Rowie Webster - Water polo (Arizona State University), for Australia - Bronze Medal (Water Polo)
Archery - Representing the USA
- Brady Ellison - Archery (Glendale) - Silver Medal (Archery Team)
- Jennifer Nichols - Archery (Tucson)
Archery - Representing Another Country
- Alison Williamson - Archery (Arizona State University), for Great Britain
Athletics (Track & Field)
- Brigetta Barrett - High Jump (University of Arizona)- Silver Medal (Women's High Jump)
- Lopez Lomong - 5,000 meters (Northern Arizona University)
- Bernard Lagat - 5,000 meters (Tucson)
- Amy Hastings - 10,000 meters (Arizona State University)
- Georganne Moline - 400 hurdles (University of Arizona)
- Ryan Whiting - Shot put (Arizona State University)
- Jill Camarena-Williams - Shot put (Tucson)
- Abdi Abdirahman - Marathon (University of Arizona)
- Desiree Davila - Marathon (Arizona State University)
- Ryan Hall - Marathon (Flagstaff)
- Kyle Alcorn - 3,000 steeplechase (Arizona State University)
- Will Claye - Long jump, triple jump (Mountain Pointe HS) - Bronze Medal (Men's Long Jump), Silver Medal (Men's Triple Jump)
Athletics (Track & Field) - Representing Another Country
- David McNeill - 5,000 meters (Northern Arizona University), for Australia
- Diego Estrada - 10,000 meters (Northern Arizona University), for Mexico
- Julie Labonte - Shot put (Tucson), for Canada
- Luis Rivera-Morales - Long jump (University of Arizona), for Mexico
Athletics (Track & Field) - Not Representing any Country, Competing Under the Olympic Flag
- Guor Marial - Marathon (Flagstaff)
Tennis - Representing Another Country
- Victoria Azarenka - Tennis (Scottsdale), for Belarus - Bronze Medal (Women's Singles), Gold Medal (Mixed Doubles)
Basketball - Representing the USA
- Diana Taurasi - Basketball (Phoenix Mercury) - Gold Medal (Women's Basketball)
- James Harden - Basketball (Arizona State University) - Gold Medal (Men's Basketball)
- Andre Iguodala - Basketball (University of Arizona) - Gold Medal (Men's Basketball)
Basketball - Representing Another Country
- Ike Diogu - Basketball (Arizona State University), for Nigeria
- Eric Boateng - Basketball (Arizona State University), for Great Britain
- Luis Scola - Basketball (Phoenix Suns), for Argentina
Cycling - Representing the USA
- Todd Wells - Cross Country Cycling (University of Arizona)
Volleyball - Representing the USA
- Reid Priddy - Volleyball (Mountain Pointe High School)
Soccer - Representing the USA
- Amy LePeilbet - Soccer (Arizona State University) - Gold Medal (Soccer)
- Sydney Leroux - Soccer (Phoenix) - Gold Medal (Soccer)
Soccer - Representing Another Country
- Ana-Maria Montoya - Soccer (University of Arizona), for Colombia
Weight Lifting - Representing the USA
- Sarah Robles - Weightlifting (Mesa)
Wrestling - Representing the USA
- Kelsey Campbell - Wrestling (Arizona State University)
Coaches
- Zeke Jones - Coaches Wrestling (Arizona State University)
- Frank Busch - Coaches Swimming (University of Arizona)

More Information About Arizona Olympic Athletes

©2014 About.com. All rights reserved.